skip to Main Content
Menu

Zwiedzaj Gliwice z Hotelami Diament
– spacer turystyczny –

Gliwice to miasto szczycące się jedną z najładniejszych i najbardziej klasycznych zabytkowych starówek na Górnym Śląsku. Władze miasta poczyniły wielkie starania i inwestycje w celu odbudowania i odrestaurowania rynku oraz otaczających go kamienic z podcieniami. Dzięki temu rynek wraz z sąsiadującymi uliczkami stwarza niepowtarzalny klimat i otoczenie architektoniczne. Mogą je Państwo zwiedzić udając się w tym kierunku z Hotelu Diament Plaza Gliwice, droga zajmie zaledwie 5 minut. Docierając na miejsce warto zwrócić uwagę na XV-wieczny ratusz i unikatową barokową fontannę, w której „króluje” Neptun. Choć na pozór nie kojarzy się nam ze Śląskiem, to ten symbol mórz związany jest z historią miasta. Gliwice przez lata były miastem portowym, z którego spławiano towary aż do Bałtyku. Dla ruchu turystycznego tradycje portowe kontynuowane są dziś przez Marinę Gliwice. Można w niej wypożyczyć łódki i popłynąć w rejs do pobliskich Pławniowic. Zapraszamy na niezapomnianą wycieczkę po Gliwicach.

ZAPRASZAMY NA SPACER

Trasa spaceru: Hotel Diament Plaza Zamek Piastowski Rynek Ratusz Fontanna Neptuna Park Chopina Palmiarnia Miejska Hotel Diament Plaza

ZAMEK PIASTOWSKI W GLIWICACH

Średniowieczna, gotycka twierdza z XIV wieku wybudowana przez księcia gliwickiego Siemowita, znajdowała się prawdopodobnie w okolicy średniowiecznego kościoła pw. Wszystkich Świętych. Obecny Zamek Piastowski pojawia się na kartach historii w XVI w. jako Dwór Cetrycza. Nazwa pochodzi od ówczesnego dzierżawcy miasta Fryderyka von Zettritz. W murach znajduje się obecnie muzeum do którego szczególnie warto wejść, aby zapoznać się z jedną z wystaw stałych noszącą tytuł „Gliwice – miasto wielu kultur. Historia i pradzieje ziemi gliwickiej”.

Czy wiesz, że…?
Z zamkiem związana jest legenda. Podczas wojny trzydziestoletniej fosa okalająca twierdzę została skuta lodem. Mieszkańcy obawiali się, iż wojska generała Mansfelda bez problemu przejdą fosę i dostaną się tym samym na teren twierdzy. Aby uniknąć niefortunnego losu gliwiczanki zaczęły polewać lód w fosie wodą w ten sposób go odmrażając. Na pamiątkę uratowania twierdzy przez odważne mieszczki na kamienicy przy styku ulic Plebańskiej i Krótkiej znajduje się rzeźba Gliwiczanki z dzbanem wody.

RYNEK GŁÓWNY

Wychodząc z Zamku skręcamy w lewo i udajemy się ul. Pod Murami w stronę zachodnią, dochodząc do ul. Bankowej skręcamy w prawo i południową pierzeją wchodzimy na rynek główny.
Przed nami okazały budynek ratusza miejskiego. Na ścianie poniżej wieży zegarowej znajduje się historyczny herb Gliwic nadany miastu przez cesarza Ferdynada II w 1629 roku, w uznaniu zasług poniesionych podczas inwazji wojsk Mansfelda w czasie wojny trzydziestoletniej.
W ściany Ratusza wmurowane zostały dwie tablice upamiętniające przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego przez Gliwice w drodze na odsiecz Wiednia, ufundowane z okazji 200- i 300-lecia tego wydarzenia.

FONTANNA Z RZEŹBĄ NEPTUNA

Za budynkiem dawnego ratusza stoi fontanna Neptuna. Dość osobliwy widok zważywszy, że niecałą godzinę od Gliwic rozciąga się Beskid Śląski, za to do Gdańska jest ponad 500km. Fontanna pojawiła się na rynku w 1794 roku. Wybudowana została jako symbol połączenia Gliwic z Morzem Bałtyckim poprzez wybudowanie Kanału Kłodnickiego.

Rynek opuszczamy północną pierzeją przy Galerii Sztuki Marii Wójciak ulicą Plebańską. Następnie skręcamy w prawo w ul. Średnią, przechodzimy w ul. Studzienną, następnie Skwerem Doncaster przechodzimy nad Kanałem Kłodnickim i ul. Gen. Berbeckiego. Przez Park Chopina dochodzimy do Palmiarni Miejskiej.

PALMIARNIA

Największy rozkwit Palmiarni powstałej w 1880 roku przypada na lata międzywojenne. To tu, w latach 20-tych po raz pierwszy na Śląsku można było spotkać rośliny wodne znad Amazonki, dzięki wybudowaniu największego ówcześnie basenu o objętości 120m3. Wśród roślin podziwiać można było także egzotyczne, kolorowe papugi i płazy. Po 1945 roku Palmiarnia stała się schronieniem dla egzotycznych roślin, które sprowadzono z rezydencji opuszczonych przez możne rody śląskich przemysłowców.

Odległości oraz szacowany czas spaceru, zostały przygotowane na podstawie danych z Google Maps.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym mini przewodnikiem,
który pomoże w przygotowaniu wycieczki po atrakcjach Gliwicach.

PO UDANYM SPACERZE ZAPRASZAMY DO JEDNEGO Z NASZYCH HOTELI W GLIWICACH

Hotel Diament Plaza Gliwice **** to zabytkowy, komfortowy hotel położony w samym centrum Gliwic, w bezpośrednim sąsiedztwie rynku, Urzędu Miejskiego, Politechniki Śląskiej, teatru, dworca kolejowego oraz wielu atrakcji turystycznych. Dogodna lokalizacja pozwala na swobodne poruszanie się po mieście.

Kontakt:
tel.: +48 32 721 70 (rozwiń) | gliwice@ (rozwiń)

Gliwice | ul. Zwycięstwa 30

Hotel Diament Economy Gliwice*** to kameralny hotel klasy ekonomicznej, położony w ścisłym centrum Gliwic. Komfortowe wnętrza pokoi, profesjonalna obsługa oraz restauracja zaspokoją oczekiwania zarówno gości biznesowych, jak i turystów. Hotel usytuowany jest w samym sercu miasta, wśród zabytkowych kamienic, na głównej ulicy handlowej Gliwic, w bliskim sąsiedztwie Rynku i dworca PKP oraz najważniejszych atrakcji turystycznych..

Kontakt:
tel.: +48 32 231 18(rozwiń) | gliwiceeconomy@ (rozwiń)

Gliwice | ul. Zwycięstwa 42

Back To Top
×Close search
Search