skip to Main Content
Menü

Zwiedzaj Katowice z Hotelami Diament
– spacer turystyczny –

Południowa część śródmieścia Katowic nazywana jest „Polskim Chicago”. Alias jak najbardziej uzasadniony, ponieważ największy rozwój i rozkwit 150 letnich Katowic przypada na okres depresji gospodarczej lat 20-tych. Postawiono wówczas na rozwiązania ekonomiczne i funkcjonalne w zakresie architektury miejskiej, podobnie jak miało to miejsce w Wietrznym Mieście.

W tym okresie w stolicy Górnego Śląska powstały drapacze chmur (pierwsze w Polsce) o stalowych konstrukcjach z obszernymi przeszkleniami. W budynkach z tamtego okresu widoczne są modernistyczne koncepcje Le Corbusiera: kamienice z podziemnymi garażami, ogrodami na dachach, poziomymi oknami, windami, basenami oraz przestrzennymi tarasami.

Le Corbusier mówił „Moje budynki zapewniają słońce, przestrzeń i zieleń” i właśnie takie jest śródmieście Katowic. Zapraszamy Państwa na spacer śladami Katowickiej Moderny.

ZAPRASZAMY NA SPACER

Trasa spaceru: Dworzec PKP poczta główna Hotel Admiralspalast ul. Wolności Hotel Juliusza Kochmana Pl. Wolności Kamienica pod Orłem Dyrekcja Huty Donnersmarck rzeka Bytomka Teatr Nowy – dawne kasyno Park Hutniczy Ujście Głównej Dziedzicznej Sztolni Kopalni Guido

STARA STACJA KOLEJOWA

Tuż po wyjściu z lobby Hotelu Plaza Katowice rozpościera się widok na niski, podłużny budynek dawnego dworca kolejowego.
Od połowy XIX wieku aż do 1972 roku obsługiwał podróżnych, dziś jest własnością prywatną. Obecnej neoklasycystycznej formy budynek nabrał w początkach XX wieku, po kolejnej gruntownej przebudowie. Bryła głównego budynku poczekalni ma wiele cech wspólnych z budynkiem Starego Dworca głównego w Seulu.

Skręcamy w prawo w ulicę Św. Jana i odbijamy na północ w stronę Rynku, przy którym usytuowany jest Teatr Śląski.

Czy wiesz, że…?
W 1978 r. Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy w serii Koleje Polskie z wizerunkiem Starego Dworca w Katowicach.

TEATR im. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego pozostaje nieprzerwanie od moment wybudowania w 1907 r. największą sceną dramatyczną na Górnym Śląsku. Jedyną ozdobą surowej, acz wyniosłej neoklasycystycznej fasady są umiejscowione w portalu figury Apolla i Muz.

→ Z Rynku kierujemy się na zachód ul. 3 Maja. Na wysokości Placu Szewczyka mijamy kamienicę przy numerze 17.

KAMIENICA przy 3-go MAJA 17

Kamienica przy 3-go Maja 17 to doskonały przykład secesji z początku XX wieku. Wybudowana została w 1904r. Fasadę ozdobiono glazurowanymi płytkami, wyróżnia się ona nieregularnym rozmieszczeniem balkonów.

Kierujemy się na zachód. Po kilku minutach dochodzimy do Placu Wolności i stojącym przy nim Pałacu Goldsteinów.

PLAC WOLNOŚCI

Plac wolności był niegdyś zwieńczeniem głównej arterii miasta, czyli ul. 3go Maja. Jako miejsce reprezentacyjne szybko został otoczony kamienicami bogatych mieszczan, szukających prestiżowego adresu.

Czy wiesz, że…?
Na Placu Wolności stoi najstarszy w Katowicach szalet miejski. Służy mieszkańcom miasta nieprzerwanie od 1929 r.

PAŁAC GOLDSTEINÓW

Pałac Goldsteinów powstał w 1872 przy ulicy Matejki. Właściciele, bracia Abraham i Józef przyjechali do Katowic z ówczesnego zaboru rosyjskiego. Jako bogaci przemysłowcy pierwotnie zajmowali się handlem drewnem zaopatrując pobliskie kopalnie, a następnie weszli w obrót ziemią i budowę luksusowych rezydencji. Dość niespodziewanie zakończyli swoją przygodę z przemysłowym okręgiem górnośląskim przenosząc się w 1893 roku do Wrocławia. Obecnie w sali balowej pałacu znajduje się sala ślubów Katowickiego Urząd Stanu Cywilnego.

Plac Wolności opuszczamy ulicą Matejki, a następnie Mikołowską do skrętu w prawo w ul. Żwirki i Wigury. To tu, w niedalekiej odległości znajdują się dwa modernistyczne budynki.  

DRAPACZ CHMUR

Słynny katowicki Drapacz Chmur ukończony został w 1934 r. Był najwyższym budynkiem w Polce i jednym z wyższych w Europie. Wybudowany w nowatorskiej technologii szkieletowej (szkielet stalowy) stał się symbolem odradzającej się polskiej państwowości na terenie Górnego Śląska. 14 kondygnacji na powierzchni i 3 pod ziemią wydawało się na tamte czasy wręcz niemożliwe do osiągnięcia. Budynek wyposażony został w trzy windy (dwie osobowe i jedną towarową), w budynku znajdowała się centrala telefoniczna. ,

Skręcamy w lewo z ul. Żwirki i Wigury w ul. M.C. Skłodowskiej i po kilkuset metrach dochodzimy do Kościoła Garnizonowego.

Czy wiesz, że…?
Mieszkańcami katowickiego Drapacza Chmur byli Kazimierz Kutz i Bogdan Holoubek.

KOŚCIÓŁ GARNIZONOWY

Kościół Garnizonowy wybudowany w 1932r. dla 23 Dywizji Piechoty stacjonującej w Katowicach jest pierwszym funkcjonalistycznym budynkiem sakralnym w Polsce. W surowej fasadzie widoczna jest inspiracja modnym ówcześnie w architekturze, holenderskim nurtem De Stijl. Wnętrze kościoła w stylu Art Déco zachowało się prawie w nienaruszonym stanie. Warto zwrócić uwagę na wizerunek Chrystusa w ołtarzu głównym. Zgodnie z duchem epoki jest to dumnie wyprostowana, patrząca w przyszłość postać.

Zanim wyruszymy w drogę powrotną do Hotelu proponujemy lunch przy fontannie na Placu Andrzeja. W dalszą trasę udajemy się na wschód ulicą Kopernika, skręcamy w lewo w ulicę Kościuszki aby dojść do historycznego Kina Rialto.

KINOTEATR RIALTO

Kinoteatr Rialto został otwarty w 1913r. Było to bardzo ekskluzywne miejsce z doskonałą restauracją umiejscowioną na pierwszym piętrze, palarnią cygar oraz miejscem na kilkunastoosobową orkiestrę. Dziś wizyta w kinie jest istną podróżą do przeszłości. Siedzimy przy stolikach kawiarnianych, w środku sali kinowej znajduje się bar serwujący doskonałą herbatę podawaną w porcelanowych dzbankach, a na ekranie wyświetlane są prawdziwe perełki. To miejsce należy odwiedzić jeśli dysponuje się wolnym wieczorem.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym mini przewodnikiem,
który pomoże w przygotowaniu wycieczki po atrakcjach Katowic.

PO UDANYM SPACERZE ZAPRASZAMY DO NASZEGO HOTELU

Park Hotel Diament Katowice**** to nowoczesny, biznesowy hotel w Katowicach. Doskonała lokalizacja Park Hotel Diament Katowice umożliwia łatwy dojazd z kierunków Kraków, Wrocław, Warszawa, a także lotnisk Pyrzowice oraz Balice. Przestronny i nowoczesny obiekt spełnia wymagania zarówno klientów biznesowych, jak i również Gości podróżujących w celach turystycznych.

Kontakt:
tel.: +48 32 720 00 (rozwiń) | katowicepark@ (rozwiń)

Katowice | ul. Wita Stwosza 37

Back To Top
×Close search
Suche