Już 18 września zapraszamy na Rejs Kulinarny z Restauracją Poziom+ statkiem Foxtrot w Gliwicach. Będzie to połączenie rejsu oraz kulinarnej uczty śląskiej. Dowiedz się, co będziemy serwować naszym Gościom i dlaczego warto wziąć udział w tej imprezie!

Śląskie Menu na rejsie

Postawiliśmy na tradycyjną śląską kartę dań, która zabierze naszych Gości w kulinarną podróż. Przygotowaliśmy dla Państwa przystawkę, danie główne, deser. Postaramy się Wam przybliżyć te śląskie przysmaki.

Przystawka: Hauskyjza z pszennymi grzankami i domowymi powidłami śliwkowymi

Hauskyjza to śląski ser smażony. Ten, który Państwo będę mogli spróbować na rejsie, jest przygotowany w naszej kuchni. To tradycyjne danie pochodzące ze wsi Świbie w Powiecie Gliwickim. Hauskyjzę tradycyjnie przyrządzano ze zgliwiałego białego sera i zazwyczaj była podawana na kolację.

Danie główne: Himmelreich Śląski raj

Zastanawiacie się pewnie, czym jest Himmelreich Śląski? Himmelreich dosłownie oznacza śląski raj. Jest to wieprzowina po śląsku niegdyś podawana
na stołach wyższych sfer.

Deser: Legumina staropolska / mus truskawkowy / owoce

Legumina to deser znany i serwowany w całym regionie. Nasi kucharze korzystają z przepisu pochodzącego z Dzięgielowa koło Cieszyna. Mleczny deser to świetne zwieńczenie dań podawanych w trakcie rejsu.


Zarezerwuj miejsce na statku!

Miejsce na rejs kulinarny z Restauracją Poziom możesz zarezerwować już teraz. Bilety można nabyć za pośrednictwem Marina Gliwice.
Cena biletów to 135 zł, a w przypadku dzieci do 10. roku życia to 85 zł.

Bilety można rezerwować już teraz pod numer telefonu: 608 010 383.

Zapraszamy również na fanpage na Facebook ’u Resturacji Poziom+: https://www.facebook.com/poziomfoodandwine/

Do zobaczenia 18 września!

Back To Top