Wino dla Pani i Pana

Zawsze byłem przeciwnikiem nazywania określonych typów win jako „męskie” czy „damskie”. Nigdy też nie przekonywały mnie, rozpowszechnione w tej materii poglądy, o takich czy innych, męskich lub kobiecych preferencjach w zakresie smaku. Tymczasem, wyniki wielu badań potwierdzają tezę, że kobiety dysponują nieco inną wrażliwością, częściej wybierając wina miękkie i giętkie zamiast potężnych, pełnokrwistych, garbnikowych trunków. Panie znacznie częściej kupują wina subtelne, wyrafinowane i eleganckie, co potwierdzają także autorzy specjalnej edycji winiarskiego przewodnika Gault-Milliau dedykowanego płci pięknej. Nic więc dziwnego, że z myślą o paniach właśnie, w Stanach Zjednoczonych już od niemal dekady wydawany jest specjalny dwumiesięcznik winiarski Wine Adventure chwalony za przystępność i nieonieśmielający styl, w jakim doradza paniom winne sprawunki.

Zabiegać o względy płci pięknej jest niezwykle trudno. A jak się okazuje, czasopismo to nie wszystko, bowiem o uznanie wymagających pań walczą światowi producenci w różnych konkursach i zawodach winiarskich. Po cóż jednak tyle trudu, skoro wyśmienite wino dla dam bez trudu można znaleźć
w Hotelach Diament.

Belstar Prosecco to lekkie, łagodnie wytrawne, włoskie wino musujące o delikatnym, owocowym smaku. Eleganckie bąbelki, delikatnie perlące się w kieliszku zapewnią doskonałe orzeźwienie i pobudzą apetyt. Wino świetnie pasuje także do sałatek i deserów. Fantastyczna propozycja dla pań.

Dla Panów coś innego. Castillo de Mendoza Reserva to poważne, mocne tempranillo, uderzające aromatami ciemnych owoców, wanilii, kawy z nutami ziół i przypraw. Garbniki wyraźne lecz gładkie, sprawiają, że wino doskonale towarzyszy potrawom z ciemnych mięs i dziczyzny.

Dedykacje to jedno, zawsze przecież można się zamienić albo najlepiej kosztować wina wspólnie, podczas miłego wieczoru. Bo przecież ważne jest zupełnie co innego. Porzućmy więc stereotypy i przestańmy wierzyć w wina męskie czy damskie. Jest tylko jedna kategoria win, którą można rozpatrywać w aspekcie płci. Są to wina nijakie. A tych Państwu z całego serca nie życzę.

Poleca Sławomir Chrzczonowicz - ekspert i znawca win, autor książek o winie