Chcesz mieć efektywnego pracownika – wyślij go na urlop

Wielu z nas sądzi, że pracowitość równa się produktywności.

Pogoń za najlepszymi wynikami i rywalizacja o pozycję w pracy powoduje, że sama myśl o wyjeździe wakacyjnym generuje w nas strach i bunt. Zapominamy jednak, że organizm ludzki nie różni się w tym względzie zanadto od, chociażby, komputera. Zbyt długo eksploatowany zmniejsza efektywność swojej pracy i jedynym antidotum na jego regenerację jest jego zresetowanie.

Coraz więcej pracodawców zaczyna rozumieć tę zasadę i zachęca swoich pracowników do regularnych wyjazdów wakacyjnych.

Aby zachęcić swoich pracowników do odpoczynku niektóre firmy przygotowują specjalne bonifikaty dla osób, które zdecydują się na wyjazd wakacyjny. Środki te mogą zostać wykorzystane tylko i wyłącznie na potrzeby urlopu i to właśnie odróżnia je od typowej premii.

Ciekawostką są, coraz bardziej popularne na Zachodzie, Career break’i – jest to forma długiego, nawet trzymiesięcznego urlopu, z którego najczęściej korzystają wysoko postawieni urzędnicy i menagerowie, potrzebujący pełnej regeneracji sił i zdystansowania się od problemów firmy. Taki urlop może uchronić pracownika przed wypaleniem zawodowym, którego leczenie z pewnością wymaga znacznie więcej wysiłku niż jego zapobieganie.

Dlaczego warto jest więc pobrać wniosek urlopowy i wyjechać na zasłużone wakacje?

Po pierwsze: znacznie usprawni to pracę mózgu. Nowe doświadczenia zdobyte na wakacjach wzmagają kreatywność i pozwalają na zmianę perspektywy postrzegania problemów. Są jak zastrzyk pozytywnej energii, podobny do tego, dostarczanego nam przez wysiłek fizyczny.

Po drugie: zmiana otoczenia ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie! Dobroczynny wpływ jodu nad morzem czy też poprawa ciśnienia naszej krwi w górach są powszechnie znanymi faktami, które z pewnością znacznie efektywniej przełożą się na jakość pracy niż kolejna nadgodzina.

Po trzecie: odpoczynek od zgiełku i hałasu miejskiego ma dobroczynne działanie dla naszych uszu i jest niezbędnym czynnikiem przyczyniającym się do regeneracji sił.

Po czwarte: powodzenie w życiu osobistym przyczynia się do zadowolenia z życia co natomiast ma wpływ na jakość naszej pracy. Wyjazd na wspólne wakacje sprzyja pogłębianiu się więzi rodzinnych, będących fundamentalną wartością wielu z nas.

Po piąte: osoby przepracowane i zestresowane nie czerpią satysfakcji i przyjemności z wykonywanych obowiązków, w związku z czym są bardziej skłonne do zmiany miejsca pracy.

 

…a więc – miłego wypoczynku!