5 kroków do poznania Prosecco

Sławomir Chrzczonowicz - ekspert i znawca win, specjalnie dla Hoteli Diament opowiada o włoskim winie musującym Prosecco.

 

  1. Co to jest Prosecco?

Prosecco to włoskie wino musujące powstające w regionie Veneto, robiące w ostatnich latach furorę w Polsce i na całym świecie. Wytwarzane jest z odmiany winogron rosnących w okolicach Treviso, zwanej glera.

  1. Jakie są rodzaje Prosecco?

Prosecco jest zawsze białe. Na etykiecie może być napis „frizzante”, co znaczy delikatniej musujące lub „spumante” mocniej musujące. Intensywność musowania nie ma zbyt wielkiego wpływu na smak. „Brut” oznacza Prosecco wytrawne, zaś „extra-dry” Prosecco ćwierćsłodkie. Ostatnie z określeń jest mylące, bo nie oznacza wina „bardzo wytrawnego”, a wręcz przeciwnie – wino z cukrem. Prosecco jest najtańszym z przyzwoitych win musujących. Podstawowe Prosecco jest najczęściej, podobnie jak szampan, winem nierocznikowym.

  1. Jak smakuje?

Smak Prosecco jest delikatnie owocowy. Gruszka, jabłko z nutami owoców cytrusowych, a czasem nawet akcent kwiatowy czy owocowo-cukierkowy. Jest bardzo lekkie, odświeżające, doskonale gasi pragnienie i pasuje do wielu lekkich, letnich dań. W smaku nie jest bardzo kwaskowate, choć wersja „brut” jest mocno wytrawna, z lekką goryczką. Smak „extra-dry” przenosi nas w połowę drogi między winem półwytrawnym i półsłodkim.

  1. Jak powstaje?

Bąbelki w Prosecco są naturalne, co znaczy, że pochodzą z fermentacji samego wina. Niemniej, w odróżnieniu od szampana, Cavy, Franciacorty i innych win produkowanych metodą szampańską (zwaną też klasyczną albo tradycyjną), Prosecco nie przechodzi fermentacji w butelce, tylko w dużych, hermetycznie zamkniętych zbiornikach, żeby gaz się nie ulatniał, a dopiero potem jest przelewane (pod ciśnieniem) do butelek. Jest to tzw. metoda Charmata albo „metodo Prosecco”. Metoda ta sprawia, że w opozycji do szampana, Prosecco jest lżejsze, pozbawione, typowych dla szampana i hiszpańskiej cavy, nut drożdżowych, dzięki czemu zachowuje ono subtelne owocowe i kwiatowe aromaty.

  1. Jak spożywać?

Prosecco najlepiej spożywać klasycznie – na aperitif. Na bazie Prosecco, Włosi przyrządzają popularne drinki, takie jak klasyczny wenecki koktajl z domieszką soku ze świeżych brzoskwiń lub innych owoców – bellini, czy puccini, aperol spritz i poinsettia.

Prosecco Brut doskonale sprawdza się w tej samej roli co szampan i inne wina musujące, do ostryg, owoców morza, sushi, białych ryb, a nawet do śledzia.

Extra-dry jest genialnym dodatkiem do włoskiej szynki z melonem, truskawek bez cukru i innych owoców, do galaretek albo nawet do pączka. Wybornie smakuje także solo, a to dzięki połączeniu słodyczy z kwasową świeżością.

Przy serwowaniu bardzo ważna jest temperatura. Temperatura idealna dla Prosecco to ok. 6-8 stopni C.

Ciekawostka naukowa

Badania naukowe dowiodły, że lekki gaz zawarty w Prosecco wprowadza pijącego w stan euforyczny.

 

 

Zapraszamy do degustacji Prosecco w naszych Restauracjach!